Bitlis’in Ahlat ilçesindeki tarihi Selçuklu Mezarlığı, yapılan kaçak kazılara engel olunması amacıyla artık kameralarla gözetleniyor.
Sadece Anadolu’nun değil tüm İslam dünyasının en büyük mezarlığı olarak da bilinen Selçuklu Mezarlığında koruma tedbirleri artırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı çalışma ile Ahlat Selçuklu Mezarlığının çevresi gece projektörlerle aydınlatılırken, MOBESE kameralarıyla da sürekli kontrol altında tutuluyor. Müslüman mezarlığında define olmayacağını vurgulayan Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan, “Define avcılarına Allah akıl fikir versin. Acıyoruz onlara. Eğer Müslümanlarsa bu mesajı almaları gerekir. Burada ne bulmak istiyorlar anlayamıyorum. Gariban bir mezarlık. Ölü soymaya hevesli insanları anlayamıyorum. Sadece tahribat yapıyorlar. Müslüman mezarlığında ne arıyorlarsa bulamazlar. İslamiyet’te altın yasak, ziynetin fazlası yasak, gösteriş yasaktır. Bu insanların hepsi kefenle gömülüyor. Bunu da herkes görüyor. Müslüman vefat ettiği zaman hala aynı şekilde gömülmektedir. Sadece bizim yaptığımız restorasyonu bozmaktan başka bir şey yapamıyorlar ama kurulan kamera sistemlerinin caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Kamera sistemlerinin gece görüşünün de olması bizim için avantaj oldu çünkü bunu yapanlar kimse en azından bulunur. Tahribattan sonra faili bulmak da çok önemlidir. Daha sonra bir örnek teşkil eder. Işıklandırma ve kamera sistemlerinin kurulması da çok önemlidir. Bakanlığa teşekkür ediyoruz" dedi.

SELÇUKLU MEZARLIĞI BAKANLIK KORUMASINDA
Bakanlık tarafından Ahlat Selçuklu Mezarlığının çevresinde gerek gece aydınlatması gerekse gece görüşlü MOBESE kameralarla donatılması güvenlik seviyesini üst düzeye taşırken, define avcılarının bu bölgeyle ilgili heveslerini ise adeta kursaklarında bıraktı.
Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan, Kültür ve Turizm Bakanlığının burada yaptığı çalışmaların önemine değinerek, “Bakanlığımız buraya çok ciddi miktarda masraf ederek çevre düzenlemesi yaptı, kameralar yerleştirildi, projektörler yerleştirdi. Yürüyüş yolları ve duvarlar yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan bu işlerin tamamı abidevi mezar taşlarını korumak içindir. Biz de mezarlığın iç kısımlarını temizliyoruz, yıkılan taşları ayağa kaldırıyoruz. Kadılar bölümünde bulunan tüm şahide ve sandukaların okunması tamamlandı. 200’ü aşkın şahide ve sanduka okundu. Birkaç ay içinde yayına hazır hale gelmiş olan bu çalışmaları kitaplaştırmayı amaçlamaktayız. Taşların ömrünü uzatmaya gayret ediyoruz. Çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor” dedi.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
  • Henüz hiç yorum yok

Son Yorum Yapılanlar

Misafir - profile
http://www.tomgarner.co.uk
AHLAT'TA YANKESİCİLİK Joomla! Makalesi içinde
Misafir - dd
benim dedemdi
İdris Eminoğlu Vefat Etmiştir.... Joomla! Makalesi içinde
allah rahmet etsin
Maşallah Koçak Vefat Etmiştir.... Joomla! Makalesi içinde
afiyet olsun ağalar böyle insanın canı çektirilirmi hiç
Cennetten bir köşede "Kahvaltı... Joomla! Makalesi içinde
ALLAH YERİNİ CENNET MEKANI ETSİN
Müslüm Ayber Vefat Etmiştir. 0... Joomla! Makalesi içinde

Son Eklenenler

Facebook'da Sayfamız

Hava Durumu

Ahlat

Kimler Sitede

Giriş yapan Üye yok

Ahlat Forum Ziyaretçi İstatistikleri

2760092
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
702
2993
21846
21846
66525
64065
2760092

Bugünün Tahmini
6696

4.97%
3.93%
6.38%
0.78%
0.14%
83.79%
( 15 dakika) Online:76
76 misafir
Çevrim İçi üyeler

IP:54.87.112.248

Selçuklu Gazetesi

SP Simple Youtube

Please enter youtube id.