×

Uyarı

XML dosyasının yüklenmesi başarısız.

Opening and ending tag mismatch: HR line 14 and BODY

Premature end of data in tag HR line 8

Premature end of data in tag BODY line 6

Premature end of data in tag HTML line 1

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki tarihi Selçuklu Mezarlığı, yapılan kaçak kazılara engel olunması amacıyla artık kameralarla gözetleniyor.
Sadece Anadolu’nun değil tüm İslam dünyasının en büyük mezarlığı olarak da bilinen Selçuklu Mezarlığında koruma tedbirleri artırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı çalışma ile Ahlat Selçuklu Mezarlığının çevresi gece projektörlerle aydınlatılırken, MOBESE kameralarıyla da sürekli kontrol altında tutuluyor. Müslüman mezarlığında define olmayacağını vurgulayan Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan, “Define avcılarına Allah akıl fikir versin. Acıyoruz onlara. Eğer Müslümanlarsa bu mesajı almaları gerekir. Burada ne bulmak istiyorlar anlayamıyorum. Gariban bir mezarlık. Ölü soymaya hevesli insanları anlayamıyorum. Sadece tahribat yapıyorlar. Müslüman mezarlığında ne arıyorlarsa bulamazlar. İslamiyet’te altın yasak, ziynetin fazlası yasak, gösteriş yasaktır. Bu insanların hepsi kefenle gömülüyor. Bunu da herkes görüyor. Müslüman vefat ettiği zaman hala aynı şekilde gömülmektedir. Sadece bizim yaptığımız restorasyonu bozmaktan başka bir şey yapamıyorlar ama kurulan kamera sistemlerinin caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Kamera sistemlerinin gece görüşünün de olması bizim için avantaj oldu çünkü bunu yapanlar kimse en azından bulunur. Tahribattan sonra faili bulmak da çok önemlidir. Daha sonra bir örnek teşkil eder. Işıklandırma ve kamera sistemlerinin kurulması da çok önemlidir. Bakanlığa teşekkür ediyoruz" dedi.

SELÇUKLU MEZARLIĞI BAKANLIK KORUMASINDA
Bakanlık tarafından Ahlat Selçuklu Mezarlığının çevresinde gerek gece aydınlatması gerekse gece görüşlü MOBESE kameralarla donatılması güvenlik seviyesini üst düzeye taşırken, define avcılarının bu bölgeyle ilgili heveslerini ise adeta kursaklarında bıraktı.
Ahlat Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan, Kültür ve Turizm Bakanlığının burada yaptığı çalışmaların önemine değinerek, “Bakanlığımız buraya çok ciddi miktarda masraf ederek çevre düzenlemesi yaptı, kameralar yerleştirildi, projektörler yerleştirdi. Yürüyüş yolları ve duvarlar yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan bu işlerin tamamı abidevi mezar taşlarını korumak içindir. Biz de mezarlığın iç kısımlarını temizliyoruz, yıkılan taşları ayağa kaldırıyoruz. Kadılar bölümünde bulunan tüm şahide ve sandukaların okunması tamamlandı. 200’ü aşkın şahide ve sanduka okundu. Birkaç ay içinde yayına hazır hale gelmiş olan bu çalışmaları kitaplaştırmayı amaçlamaktayız. Taşların ömrünü uzatmaya gayret ediyoruz. Çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor” dedi.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0

Bu yazışmadaki kişiler

Önceki Yorumları Yükle

Son Yorum Yapılanlar

Misafir - rgaqc1
You're an extremely valuable site; couldn't make it without ya! gå ner i vikt snabbt cosa assumer...
GÖNÜLLER KERMESTE BİRLEŞTİ Joomla! Makalesi içinde
Misafir - jk7m9n
Wow, gorgeous website. Thnx ... remedios para caida del cabello remedios para crecer el pelo peni...
Çireş Aşı Joomla! Makalesi içinde
Misafir - iwvqn5
Amazing such a valuable websites. limpiar mi organismo tabletki na odchudznie snabb bantning
KIRKLAR MEZARLIĞI Joomla! Makalesi içinde
Misafir - z0futg
Great internet website! It looks really professional! Sustain the great work! ontgiftingskuur peni...
Emir Bayındır Kümbeti Joomla! Makalesi içinde
Misafir - axiay6
You have got astonishing info on this web-site. garcinia cambogia remedio calvicie fettförbrännin...
MHP’DEN GÜNDEMDEKİ İDDİALARA Y... Joomla! Makalesi içinde

Son Eklenenler

Facebook'da Sayfamız

Hava Durumu

Ahlat

Kimler Sitede

Giriş yapan Üye yok

Ahlat Forum Ziyaretçi İstatistikleri

2883168
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
6830
4485
34231
26205
107583
82018
2883168

Bugünün Tahmini
7248

4.81%
3.88%
6.22%
0.76%
0.14%
84.19%
( 15 dakika) Online:308
308 misafir
Çevrim İçi üyeler

IP:54.166.191.100

Selçuklu Gazetesi

SP Simple Youtube

Please enter youtube id.