COĞRAFİ YAPI

COĞRAFİ YAPI

 SINIRLARI

Ahlat Van Gölü’nün kuzeybatı kıyısında sahil kenarında kurulmuştur. Kuzeyinde Muş iline bağlı Bulanık ve Malazgirt ilçeleri , batısında Muş ili , güneyinde Van Gölü, güneybatısında Tatvan ve Bitlis, doğusunda ise yine Van Gölü ve Adilcevaz ilçesiyle sınırlıdır.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
1044 km2’ lik kırsal bir alana yayılmış olan ilçenin yüzey şekilleri , gerek biçim, gerekse meydana geliş şekilleri bakımından farklılıklar gösterir. Yeryüzünün sayılı volkanlarından olan Nemrut, Ahlat’ın batısında , Süphan ise doğusunda yer almaktadır. Bu dağların eteklerinde geniş dağ platoları uzanır. Nemrut gerek bu bölgedeki volkan dağlarının bir örneği olması , gerekse Van Gölü’nün oluşmasında önemli bir yer tutması bakımından ayrıca incelenmeye değer.Zamanımızda sönmüş bir volkan olarak görülen bu dağ , doğu-batı doğrultusunda uzanan geniş ölçülü bir çukur alanı ortasında yükselmektedir. Nemrut yanardağı Van Gölü’nün batısında yer almış olup 3050 m. yüksekliktedir. Volkanın son püskürmesi 1441 yılında küçük ölçüde olmuştur .Bitlis ili genelinde dağlık olmakla beraber Ahlat ovası , Rahva ovası ile birlikte Bitlis’in iki büyük düzlüğünden biridir.

İKLİMİ
İlçe Van Gölü’nün kuzey kıyısında yer almış olmakla beraber iklimi kara iklimi özelliği taşır. Yörede kış oldukça erken başlar ve uzun sürer.Havanın ısınmaya başlaması ancak nisan ayının ortalarında olur. Yörenin yaz mevsiminin ağustos ayının sonuna kadar sürmekte olması yanında kısmen bazı yıllar eylülayını da kapsar. Eylülün bitimiyle kısmen kış soğukları başlar.Bölgenin genel bir özelliği olan yağışın çok oluşu , ilçe içinde geçerlidir. Yılık ortalama yağış miktarı 1000-1500 mm.dir. Yörenin en önemli özelliği ise kar şeklinde yağışın çok olması ve uzun süre yerde kalmasıdır. Karın uzun süre yerde kalması ve yer yer 2 m. lik bir kalınlığa ulaşması yörede ulaşımı büyük ölçüde aksatmaktadır . Özellikle dağ etekleri ile yaylalarda bulunan yerleşim yerleriyle ilçe merkezi arasındaki ulaşım bütün bir kış boyunca kısmen kesik bulunmaktadır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ
Gerek Van Gölü’nün kıyısında olmasının gerekse yıllık yağışın bolluğu sebebiyle Ahlat bölgenin genel bitki örtüsü olan bozkır bitki örtüsünün dışında daha yeşil ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Yerleşimin olduğu bölgelerde kavak yetiştiriciliğinin yanında meyve ve sebze de yetiştirilmektedir.

NÜFUSU

1985 nüfus sayımına göre ilçenin merkez nüfusu 20.000 civarında olup günümüzde toplam nüfusun 35.000’ in üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

SOSYAL HAYAT

Konutlar genellikle bahçe tipli olup tek veya iki katlıdır. Yapıların hemen hepsi yörenin özel bir taşı olan Ahlat Taşı’ndan yapılmıştır . İlçede konut sıkıntısı çekilmemektedir .İlçedeki sosyal yaşantının en belirgin durumu aile tipinin ataerkil olmasıdır. Ancak özellikle şehir merkezinde ataerkil yapıda çözülmeler olmaktadır. Komşuluk ilişkilerine çok önem verilir. Giyim ve kuşamda ise bir sadelik gözükür. Çarşaf ve peçe yaşlı nesilde olmasına karşın genç nesilde hemen hemen hiç gözükmemektedir. Bütün bunların yanında ilçe merkezinde mahallelerin dağınık olması sosyal yaşantı üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır.Genellikle köylerde belirli aşiretlere bağlı yerleşmiş aileler olmasına karşın ilçede aşiret olgusu zayıftır. Bunun yanında akrabalık bağları daha kuvvetlidir.

MAHALLELERİ

Bir süre önce yedi mahalleden müteşekkil olan ilçe şimdilerde on mahalleye sahiptir . En doğudaki Tunus Mahallesi ile en batıdaki Kırklar Mahallesi arasındaki mesafe 12 km. dir. Mahallerin yerleşme durumları birbirlerinden kopuk olup aralarında arazi parçaları bulunmaktadır. Bir uçtan diğer uca Ahlat merkezi 17 km. dir. Mahallelerimiz şunlardır:

AHLAT MAHALLELERİ

Erkizan Mahallesi

Selcuklu Mahallesi

İkikubbe Mahallesi

Harabeşehir Mahallesi

Kale Mahallesi

Kacer Mahallesi

Kırıklar Mahallesi

Kulaksız Mahallesi

Taht-ı Süleyman Mahallesi

Tunus Mahallesi


Beldeler

İlçemize ait bir adet belde vardır;


AHLAT BELDELERİ

Ovakışla


Köyler

Köyler genellikle geniş ver dağlık olmayan arazilerde kurulmuştur. Buralarda tapulama çalışmaları tamamlanmış olmasına rağmen aralarında zaman zaman arazi ve mera uyuşmazlıkları olmaktadır. 26 köy ve 2 mezraya sahip Ahlat’ın Köy ve mezraları şunlardır;

AHLAT KÖYLERİ

Cemalettin

Yuvadamı

Çukurtarla

Akçaören

Çatalağzı

Alakır

Develik

Burcukaya

Kınalıkoç

Dilburnu

Kırkdönüm

Gedikpınar

Kuşhane

Gölgören

Saka

Güzelsu

Serinbayır

Kırıkkaya

Seyrantepe

Nazik

Taşharman

Otluyazı

Uludere

Yoğurtyemez

Yeniköprü

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0

Bu yazışmadaki kişiler

Önceki Yorumları Yükle

Son Yorum Yapılanlar

Misafir - research paper help
research paper help Hi to everybody, here everyone is sharing such knowledge, so it’s fastidious to...
ESNAFLARDAN DÜZENSİZ ELEKTRİK ... Joomla! Makalesi içinde
Misafir - p1fnwf
http://www.suwalki24.pl
KÖPRÜLER VE HAMAMLAR Joomla! Makalesi içinde
Misafir - tr1x81
http://www.leszno24.pl/Masz_aspiracje_na_wyzsze_stanowisko_Lepiej_poszukaj_pracy!_,28386.html
AHLAT MAĞARA EVLERİ Joomla! Makalesi içinde
Misafir - vli29m
http://portalplock.pl/pl/
İdris Eminoğlu Vefat Etmiştir.... Joomla! Makalesi içinde
Misafir - mece3m
http://wegrow.info/nowosci,aktualnosci,15,1,ciekawostki,253.html
İlahna (lahana) dolması Joomla! Makalesi içinde

Son Eklenenler

Facebook'da Sayfamız

Hava Durumu

Mostly Cloudy

14°C

Ahlat

Mostly Cloudy

Humidity: 48%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016

    Partly Cloudy 15°C 4°C

  • 25 Mar 2016

    Mostly Sunny 12°C 3°C

Kimler Sitede

Giriş yapan Üye yok

Ahlat Forum Ziyaretçi İstatistikleri

3579498
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
3248
3602
8746
13973
64489
149847
3579498

Bugünün Tahmini
5208

4.12%
3.53%
5.30%
0.65%
0.12%
86.28%
( 15 dakika) Online:16
16 misafir
Çevrim İçi üyeler

IP:54.161.82.122

Selçuklu Gazetesi

SP Simple Youtube

Please enter youtube id.